טיפולים

קשיי תקשורת לאחר אירוע מוחי או תאונה


פגיעה מוחית חיצונית או פנימית, עלולה  לגרום לנזק ברקמת העצב במוח. אם, למשל, האיזור הנפגע אחראי על תפקוד הדיבור, יכולת הדיבור תיפגע. אירוע מוחי באיזור האחראי על התקשורת יפגע בכל תפקודי התקשורת: דיבור, הבנת דיבור, הבנת הנקרא ויכולת ביטוי בכתיבה.  הטיפול מתמקד בשיקום התפקוד של ערוצי התקשורת עם דגש על שימוש בערוצי התקשורת אשר לא נפגעו כדי לתמוך בערוצים הפגועים.
 

 

שיבושי היגוימצב בו המטופל מבטא עיצור או עיצורים (אותיות) באופן שגוי, או שהוא מחליף עיצור אחד בעיצור אחר, כמו הגית /ס/ במקום /ש/ , או / ק/  במקום /ת/ . בטיפול הוא לומד את המנח הנכון של הלשון הנדרש כדי להפיק את העיצור בצורה הנכונה. ההיגוי הנכון נלמד ברמה של מילים, משפטים, קטעים ודיבור יומיומי.

טיפול בהיגוי ניתן לעבור בכל גיל. גם מבוגרים משבשים אותיות לפעמים, והבעיה ניתנת לפיתרון ללא מגבלת גיל.

 

 

 

גמגום גמגום המופיע בגילאים
 2 - 5  הוא חלק מתהליך התפתחות הדיבור ולרוב הוא חולף מעצמו.

גמגום מתמשך נובע מנטייה מולדת. הגמגום מתבטא בחזרה על מלים או אותיות או באפיזודות שבהן הדיבור "נתקע" ואינו יוצא. יש לגמגום נטייה להופיע במצבי לחץ. על כן חשוב לשומע (הורה, חבר) לא לנסות לזרז את הדיבור, אלא לחכות בסבלנות עד שהמדבר מסיים את דבריו.

הטיפול מתמקד בשני נתיבים עקריים: הנתיב הטכני והנתיב הרגשי - חשיבתי.

בנתיב הטכני המטופל לומד בשלבים "לחסל" את רגעי הגמגום בדיבור בעזרת טכניקה פשוטה. הנתיב החשיבתי - רגשי מקדם התייחסות בריאה למצב הגמגום בחשיבה חיובית ובהתמודדות עם רגשות שליליים.
ברוב המקרים מושג שיפור ניכר ומתמשך בשטף הדיבור.

 

צרידותהצרידות נגרמת, כאשר ישנה הפרעה בתנועה ובסגירה של מיתרי הקול. ישנן סיבות רבות לצרידות. רובן נדירות ולא קשורות לפנייה לקלינאית תקשורת. הסיבה השכיחה ביותר לצרידות היא שימוש לא נכון במיתרי הקול – בעיקר הרמת קול תכופה. נגרמת התעיפות, היחלשות, או התנפחות מיתרי הקול. ואז, לאחר בדיקת רופא אא"ג של מיתרי הקול, מומלץ לפנות לקלינאית תקשורת.

מטרת הטיפול היא לא רק להוריד את הצרידות, אלא ללמד כיצד למנוע את הופעתה מחדש. בטיפול שני מוקדים. מוקד אחד מתרכז בהקניית יכולת הרפיה גופנית+רגשית, שתבטיח הרפיית שרירים, כולל שרירי המיתרים והגרון. זאת כדי לאפשר למיתרי הקול לגעת בעדינות אחד בשני בזמן הפקת קול. המוקד השני הוא הורדת המאמץ הקולי התכוף והקניית הרגלי דיבור שיחליפו את הרמות הקול. לימוד הפקת קול בצורה בריאה + טכניקות להגברת עוצמת הקול ללא מאמץ גרוני.

 

 

 

דיבור חטוף - מהיר

זהו מצב שבו הדיבור  אינו מובן לשומע. הסיבה לכך היא דיבור מהיר מדי, שבו נשמטות הברות שלמות.
לעתים הוא מופיע בצרוף רגעי גמגום והיום הוא נחשב לסוג של גמגום.

הטיפול מתמקד בלימוד טכניקת האטה של הדיבור . המטופל רוכש בהדרגה הרגל חדש  של דיבור בקצב תקין וברור כך שיהיה מובן לשומעיו.

במקרים בהם יש גם רגעי גמגום, האטת הדיבור גורמת לרגעי הגמגום להיעלם כמעט לגמרי.

 

 

קשיי בליעהמנגנון הבליעה מורכב מ-3 שלבים עיקריים: השלב האוראלי – בו המזון נלעס ומעובד בפה, ומועבר אחורה לעבר הלוע, השלב הפרינגיאלי, הנמשך לכל היותר שניה אחת, שבו המזון עובר מהפה לגרון, והשלב הושטי שבו המזון יורד בקנה הושט אל הקיבה. בכל אחד מהשלבים האלה עלולות להיווצר בעיות תפקודיות. קלינאית התקשורת מאבחנת באיזה שלב הבעיה, ומדריכה את המטופל כיצד לשקם את יכולת הבליעה מחדש.

לפני הפנייה לקלינאית, רצוי לעבור בדיקת מנגנון הבליעה במכון רנטגן בבדיקה הנקראת וידאו-פלורוסקופיה. לפני הבדיקה הנבדק בולע תמיסה מסויימת והבדיקה עוקבת אחרי מנגנון הבליעה לכל אורכו.

 

   
 דחיפת לשוןכאשר אנו בולעים מזון, שתייה ורוק, הלשון מעבדת את המזון בפה ודוחפת  אותו אחורה עם לחיצה על החלק האחורי של החיך בחלק האחורי של הלשון.

ב-50% מהאוכלוסייה, הלשון נדחפת מעט אחורה ובעיקר קדימה על השיניים הקדמיות בזמן הבליעה. זוהי "בליעה הפוכה" או "דחיפת לשון בבליעה". היא אינה מהווה בעיה בריאותית, אך מי שמתכנן טיפול של ישור השיניים חייב לשנות הרגל זה של הלשון, כדי שהיא לא תדחוף את השיניים קדימה ותהרוס את מלאכתו של האורתודונט (רופא שינים המומחה ליישור שינים). 

בטיפול של קלינאית התקשורת, המטופל לומד בהדרגה, בעזרת תרגילים מיוחדים לבלוע כל דבר תוך שימוש בתנועת לשון אחורנית בלבד. כך מובטחת הצלחת הטיפול האורתודונטי.

דחיפת לשון בזמן היגוי מטופלת כהפרעת היגוי.

   חיך שסוע ומומי פנים אחרים


אחת לכ- 1000 לידות נולד תינוק עם חיך או חיך ושפה שסועים. תקרת החיך אינה מתחברת ושסע מפריד בין הצד הימני והצד השמאלי של תקרת הפה ו/או השפה העליונה. שסע בשפה או ברכס השיניים בלבד אינו משפיע על הדיבור, אולם שסע בחיך עלול לגרום להפרעות בהתפתחות הדיבור.
 
לילד הנולד עם חיך ו/או שפה שסועים מגיע תהליך שיקומי מלא הכולל  ניתוחים , מעקב אא"ג, טיפולי שיניים וטיפולי תקשורת.

הטיפולים ניתנים בבית חולים רמב"ם במרפאת פה ולסת או במכון מאיה ינון.

הטיפול נועד לשפר הפרעות היגוי וקול האופייניות לחיך שסוע. הפרעת הקול מתבטאת בדרך כלל באינפוף  - שימוש יתר בחלל האף בזמן דיבור.

בנוסף, הקלינאית מלווה את תהליך השיקום לכל אורכו.

חשוב לדעת שחיך ו/או שפה שסועים אינם פוגעים בתפקוד התקין של הילד או המבוגר.